Alfatours kft Online utazási iroda +36 70 77 44 877
Van szabad hely
-Mohácsi Történelmi Emlékpark belépőjegy:1.500 Ft (nem kötelező!)
– utazás autóbusszal
– idegenvezető a buszon
- idegenvezetés a Mohácsi Történelmi Emlékparkban
Indulás: 7 órakor Budapest, Déli pályaudvar. Érkezés Mohácsra kb. 10 órakor.
Fakultatív jelleggel megtekintjük a Történelmi Emlékparkot idegenvezetővel, majd Mohács belvárosában elvegyülünk a farsangi hangulatban és a kolompoló busók között.
14 órakor kezdődik a Kóló téren a felvonulás, elkísérjük a Busókat a főtérre majd a Duna-partra, ahol a telet szimbolizáló koporsót vízre bocsátják. Majd visszatérünk a mulatozó tömeggel a Széchenyi térre és megtekintjük 17:30-kor a máglyagyújtást és a busók körtáncát.
A busz 19:00-kor indul vissza Budapestre, érkezés a késő esti órákban.
A busójárás története:A busójárás a más népek hiedelemvilágában is megtalálható télbúcsúztató, tavaszköszöntő ünnep, amely rokonságot mutat a riói és a velencei karnevállal, valamint az afrikai népek szokásaival.
Mohácson a hagyomány eredetét a törökűzés legendájával is magyarázzák. A monda szerint a Mohács-szigeti mocsárvilágba menekült őslakos sokácok megelégelve a rabigát, ijesztő álarcokba öltözve, maguk készítette zajkeltő eszközökkel, az éj leple alatt csónakokkal átkelve a Dunán, kizavarták a törököket Mohácsról.
A busók öltözete:
A busó öltözete nem változott az idők folyamán: szőrével kifordított rövid bunda, szalmával kitömött gatya, lábukon bocskor. A bundát az öv vagy marhakötél fogja össze derekukon, erre akasztották a marhakolompot. Kezükben az elmaradhatatlan kereplőt vagy a soktollú, fából összeállított buzogány. A leglényegesebb azonban, ami a busót busóvá teszi: a fűzfából faragott, hagyományosan állatvérrel festett birkabőrcsuklyás álarc.
A busójárás napjainkban:
A mai busójárás a régi népszokás központjában, a Kóló téren kezdődik. A beöltözött busók, jankelék, maskarák itt gyülekeznek, itt találkoznak a Dunán csónakokkal átkelt busók az ágyús, az ördögkerekes, a szekeres, a kürtös, a teknős, és más busó csoportokkal. A régi elöltöltős busó ágyú dörejére a különböző csoportok a főutcán át bevonulnak a város főterére, ahol szabad farsangolás kezdődik. Ezt követően a Duna-parton és a környező utcákban iszonyú zajt keltve ünneplik a farsangot. Szürkületkor visszatérnek a főtérre és a meggyújtott óriási máglya körül táncolnak, dévajkodnak az emberekkel. Ezzel ér véget a Farsangvasárnap.
A mohácsiak azonban kedden is farsangolnak, amikor is az újabb főtéri máglyára helyezett, telet jelképező koporsó elégetésével és körültáncolásával búcsúznak a hideg évszaktól, s köszöntik a tavasz eljövetelét.
Mohácson a busómaszkok készítésével hivatásszerűen foglalkozik Englert Antal mester. A nép iparművészt, előzetes bejelentkezés alapján, fel lehet keresni műhelyében. Iskolás csoportokat is fogad a mester. A busómaszkokat fel is lehet próbálni vagy meg is lehet vásárolni.
A Mohácsi Busójárás 2009 óta szerepel az UNESCO emberiség szellemi kulturális örökségének listáján.
Vidéki felszállás az M6-os autópálya vonalán, a nagyobb pihenőknél lehetséges:
-Keresztúri pihenőhely
-Dunaújváros
-Paks
-Szekszárd
A fentiektől eltérő csatlakozási pontokon is fel tudunk venni utasokat, előzetes egyeztetés után.
Vidéki felszállási kérelmüket a megrendelés után szükséges irodánk felé jelezniük!
Fényképgaléria a régebbi kirándulásokról:
Kattints a dátumokra és éld át a Mohácsi Busójárás hangulatát!
2020.február 23.
2017. február 26.
2016. február 7.
2015. február 15.
2014. március 2.
2013. február 10.
Buszos kirándulás
Adventi kirándulások
Téli kirándulások
Városlátogatás
Buszos kirándulás
Téli kirándulások
Fesztiválok
Városlátogatás
Téli kirándulások
Buszos kirándulás
Belföldi kirándulás
ÚJDONSÁG
Városlátogatás
Fesztiválok
Buszos kirándulás
Add meg e-mail címed, és értesítést küldünk friss híreinkről, újdonságainkról, valamint akciós ajánlatainkról!